Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w walce z oszustami działającymi metodą "na policjanta"

Data publikacji 05.06.2018

W ostatnich dniach kilkoro mieszkańców dzielnic podległych KRP Warszawa VII padło ofiarą oszustów działających metodą na „policjanta”. Kryminalni zatrzymali jednego podejrzanego, jednak w pozostałych przypadkach kilkadziesiąt tysięcy złotych znalazło się w posiadaniu przestępców. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod policjantów, prokuratorów, czy członków rodziny.

Policjanci z Pragi Południe przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane lub pracowników banków. Tak było między innymi wczoraj, jeden z podejrzanych wpadł w ręce kryminalnych, ponieważ czujna pracownica banku zaalarmowała Policję. Niestety w dwóch innych przypadkach seniorzy przekazali oszustom swoje oszczędności.

Starsza pani wypłaciła w dwóch bankach po 14 i 16 tysięcy i oddała je w ręce dwóch różnych obcych mężczyzn. Z kolei starszy Pan pozostawił 25 tysięcy we wskazanym przez oszustów miejscu. Te trzy sytuacje zdarzyły się w ciągu jednej doby.

Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych podobnych zdarzeniach, o kolejnych pokrzywdzonych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść seniora opowieściami o działaniach, akcjach Policji należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach trzeba poinformować organy ściągania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. Należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona, a najlepiej wykonać połączenie z innego telefonu, skorzystać np. z telefonu sąsiadki, a przy okazji opowiedzieć komuś o tym wszystkim.

To kilka podstawowych zasad, które policjanci cyklicznie przekazują seniorom przy każdej możliwej okazji. Żeby ta działalność prewencyjno-profilaktyczna była faktycznie skyteczna niezbędne jest zaangażowanie społeczeństwa. Mając w rodzinie, czy najbliższym otoczeniu osoby starsze, powinniśmy nieustannie je uświadamiać o zagrożeniach oraz przypominać o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

PAMIĘTAJ!

Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół, policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, prokuratorów.

Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", weryfikuj tożsamość rozmówcy, kontaktuj się osobiście lub wykonaj telefon, ale najlepiej z innego aparatu bądź po upewnieniu się, że poprzednia rozmowa została na pewno rozłączona.

Nie pozostawaj z tym sam, opowiedz o wszystkim sąsiadom, bliskim.

Koniecznie powiadom Policję tel. 112, 997

 

jw


 

Powrót na górę strony