Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BEZPIECZNY SYLWESTER

Data publikacji 30.12.2017

Zbliżający się okres sylwestrowo – noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą być przyczyną nie tylko pożarów, ale przede wszystkim mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też apelujemy o dużą rozwagę przy ich używaniu.

Podczas zabawy fajerwerkami nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę z tego, że są to ładunki wybuchowe. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych sprawdźmy, czy:

  • fajerwerki lub petardy posiadają odpowiednie atesty
  • wyroby pirotechniczne posiadają odpowiednie oznaczenia, tj.: nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim, w której zawarte są informacje dotyczące sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia związane z bezpieczeństwem podczas użytkowania.

Pamiętajmy, że:

  • materiałów pirotechnicznych można używać jedynie na dworze
  • ładunki powinny odpalać tylko osoby dorosłe
  • wybuchająca nagle petarda może spowodować nie tylko oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki
  • wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą one wpaść do mieszkania sąsiadów i spowodować pożar
  • zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi
  • jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że ładunek nie eksplodował - nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

Jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody, które wskazują ramy czasowe, w których dopuszcza się używanie fajerwerków, tj. np. w Sylwestra i Nowy Rok.

W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych – obowiązuje nieprzerwanie cały rok. Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu.

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego był dla nas wszystkich miły i bezpieczny!

 

 

 

Powrót na górę strony