Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów na tzw. „wnuczków” i „kuzynów” !

Data publikacji 13.08.2011

Policjanci przestrzegają przed oszustami próbującymi wyłudzać pieniądze od starszych, samotnie mieszkających osób. Fałszywi „krewni” kontaktują się telefonicznie ze swoją ofiarą, podając się za wnuka lub innych członków rodziny. Wykorzystując dobroduszność i łatwowierność starszych osób usiłują wyłudzić znaczne kwoty pieniędzy. Wiedząc to, łatwiej jest się zabezpieczyć. Policja radzi, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów.

Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Jednym ze sposobów jest podanie się za członków rodziny. Cel jest jeden – okraść. Policjanci  przestrzegają przed oszustwami dokonywanymi metodą „na wnuczka”. Mechanizm dokonania tego typu przestępstwa jest prosty.

Przestępca najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za wnuczkę, wnuczka lub dalszego krewnego. Na początku rozmowy przeprasza, że długo się nie kontaktował. Następnie informuje, że znalazł się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebuje „pożyczyć” znaczną sumę pieniędzy. Jako powód może podawać okazyjny zakup samochodu, potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania, komputera itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, kiedy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie. Charakterystycznym elementem działania oszusta jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumaczy, że po gotówkę przyjedzie jego znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne, zmyślone. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Po odebraniu pieniędzy kontakt się urywa. Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

ZAPAMIĘTAJ!
Aby nie doszło do takiej sytuacji apelujemy:
* nie wierz w nagłe przypomnienie o sobie bliżej nieokreślonych przyjaciół czy członków rodziny
* poproś o numer telefonu do swojego rozmówcy
* skontaktuj się telefonicznie z tym członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca, aby sprawdzić jej wiarygodność i potwierdzić, czy faktycznie potrzebuje on wsparcia finansowego,
* jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych.

NIE DAJEMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych) albo bezpośrednio do dyżurnego KRP Warszawa VII przy ulicy Grenadierów 73/75, pod numerem telefonu (22) 603-76-55 (czynny całą dobę).
 

Powrót na górę strony