Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci dwóch wydziałów i dwóch zatrzymanych do dwóch kradzieży - łupy odzyskane

Data publikacji 01.02.2021

Czujność kryminalnych, a potem także wnikliwość i dociekliwość policjantów operacyjnych wydziału mienia zaowocowały zatrzymaniem dwóch obywateli Gruzji i odzyskaniem wszystkich łupów. Mężczyźni na jednym parkingu, w tym samym czasie dokonali kradzieży z dwóch samochodów. 52-latek ukradł torebkę damską z toyoty i został zatrzymany w pościgu, natomiast łupem 36-latka padł plecak wyjęty z renault. On wpadł w ręce policjantów kilka godzin później, dodatkowo okazało się, że jest poszukiwany i ma do odbycia karę 74 dni pozbawienia wolności. Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty, odpowiedzą za popełnione przestępstwa.

Wszystko zaczęło się od tego, że policjanci wydziału kryminalnego przejeżdżając ulicą Fieldorfa zwrócili uwagę na dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn. Jeden z nich przebiegł przez ulicę z plecakiem i nerwowo rozglądał się za siebie. Drugi z kolei wybiegł z zarośli, trzymał w ręku damską torebkę i również bacznie rozglądał się na boki. Czujni funkcjonariusze od razu nabrali podejrzeń, że mogą to być złodzieje.

Natychmiast też podjęli pościg. Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację możliwe było zatrzymanie jednego z mężczyzn. Policjanci zabezpieczyli również odrzuconą na środek ulicy torebkę. 52-letni obywatel Gruzji początkowo próbował wmówić kryminalnym, że torebkę znalazł. Kilka minut później policjanci znali już prawdę. Pojawili się na parkingu przed centrum handlowym, gdzie właścicielka torebki dopiero zdążyła się zorientować, że została okradziona. Pokrzywdzona odzyskała wszystkie stracone rzeczy. Podejrzany został przewieziony do komendy, tam policjanci kontynuowali czynności.

Szybko okazało się, że mniej więcej w tym samym czasie również z samochodu i to spod tego samego centrum handlowego został skradziony plecak. Kryminalni skojarzyli tę sytuację z drugim mężczyzną, którego widzieli na ulicy Fieldorfa. Od razu podjęli ustalenia i sprawdzenia. Wszystko wskazywało na to, że obaj sprawcy się znali i działali w tym samym czasie i tym samym miejscu. Operacyjne ustalenia pozwoliły na wytypowanie prawdopodobnego adresu zamieszkania drugiego z podejrzewanych.

Do dalszych czynności włączyli się już policjanci operacyjni wydziału mienia. Wspólnie z kryminalnymi pojechali we wskazane miejsce. Funkcjonariusze mieli trafić do hostelu, który jednak nie był w żaden sposób na zewnątrz oznakowany. Jeden z policjantów wydziału mienia zapytał wychodzącego z kamienicy mężczyznę o hostel, ten od razu wskazał mu ostatnie piętro w budynku.

I w tym momencie zadziałała niezwykła czujność i wszystkie te cechy, które niezbędne są policjantom służb operacyjnych. Funkcjonariusz słysząc wschodni akcent mężczyzny, do tego dodał wygląd, który mógł sugerować narodowość gruzińską, zaczął zadawać pytania. Nieświadomy niczego 36-latek podał swoje dane, potwierdził, że mieszka w hostelu. Chwilę później dla policjantów wszystko było już jasne i wiedzieli z kim mają do czynienia. 36-latek, jak wskazywały policyjne systemy informatyczne był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Krakowie mając do odbycia zastępczą karę 74 dni pozbawienia wolności.

Zatrzymany, podobnie jak jego znajomy, początkowo wypierał się i zaprzeczał, by cokolwiek ukradł. Kiedy jednak zorientował się, że policjanci i tak wszystko już wiedzą, przyznał się do kradzieży plecaka i wskazał, gdzie go wyrzucił. Pozostawało więc jeszcze odzyskać skradziony plecak, w którym właściciel miał paszport, prawo jazdy i 1000 $.

Policjanci wydziału mienia w wyniku podjętych natychmiast czynności w terenie ustalili, że odrzucony w zaroślach plecak odnalazł właściciel pobliskiego warsztatu. Kiedy pojawili się u tego mężczyzny, okazało się, że z plecaka nic nie zginęło i tym sposobem pokrzywdzony odzyskał zarówno dokumenty jak i gotówkę oraz pozostałe rzeczy, które zostały mu skradzione.

Obaj zatrzymani, na podstawie zgromadzonych przez śledczych dowodów usłyszeli zarzuty dokonania kradzieży.

nadkom. Joanna Węgrzyniak/is

  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
Powrót na górę strony