Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać „na krewnego”

Data publikacji 28.12.2010

Mimo wielu policyjnych przestróg, wciąż zdarzają się przypadki oszustw na tzw. „wnuczka” lub „krewnego”. Sposób działania sprawców jest zwykle podobny. Oszuści podają się za członka rodziny. Twierdzą, że mają jakąś wyjątkową sytuację i proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Poszkodowanemu mówią, że po pieniądze wyślą znajomego. Niestety, potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada. Policjanci apelują o rozwagę i radzą jak nie dać się okraść.

-Dzień dobry babciu.
- Kto mówi?
-To ja! Nie poznajesz mnie?
- A, to Ty – Aniu, Andrzejku, itp. ( tu pada imię bliskiej osoby).
-Tak, to ja Ania, Andrzej, itp. Jak się czujesz babciu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy, bo ...( tu wymyślona opowieść o problemie finansowym).

Tak najczęściej przebiega rozmowa z oszustami, którzy wykorzystując naiwność i dobre serce starszej osoby, podają się za członka jej rodziny, aby ją oszukać i łatwo zdobyć pieniądze. Po uzyskaniu zgody na pożyczkę, rozmówca informuję, że on nie może przyjść po pieniądze, ale za chwilę przyjdzie jego znajomy (tu podaje jego wymyślone dane). Nieświadoma podstępu osoba, przekazuje pieniądze dla „wnuczka” czy innego „krewnego”. Starsza osoba dopiero po kolejnym kontakcie z rodziną dowiaduje się, że została oszukana.

Aby nie dać się oszukać, Pamiętaj!
1) Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka Twojej rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy, sprawdź, czy jest to prawdziwy krewny. Postaraj się odroczyć w czasie przekazanie pieniędzy, zadzwoń do niego osobiście pod telefon komórkowy lub skontaktuj się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.

2) Jeżeli zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy, podczas rozmowy ustal z członkiem rodziny, że pieniądze przekażesz wyłącznie jemu osobiście. Pieniądze przekaż bezpośrednio znanemu Ci krewnemu.

3) W przypadku uzasadnionych podejrzeń, zapamiętaj lub zapisz ważne szczegóły (np. numer telefonu rozmówcy, lub rysopis, numer rejestracyjny pojazdu, którym przyjechał „znajomy krewnego”) i natychmiast powiadom Policję, dzwoniąc pod bezpłatne numery 997 lub 112.

jw/kz

Powrót na górę strony